Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo nám napsat.
Jednoduché a rychlé měření gH vody - celkové tvrdosti - v německých stupních dGH. Stačí pro cca 420°dkH /420 kapek/
Závisí na výchozí tvrdosti vody, tvrdost pod 5°dkH /5 kapek/ velmi nízká uhličitanová tvrdost, tvrdost 21°dkH /21 kapek/ vysoká uhličitanová tvrdost.
Celková tvrdost vody - o co se jedná?
Na tvrdosti vody se největší měrou podílí vápník. V obecné rovině se ale jedná o pojem vcelku nejasný, většinou se takto označuje podíl Ca2+, Mg2+, Ba2+, Sr2+, častěji však jen množství ve vodě rozpuštěného vápníku a hořčíku. Vápník i hořčík se do vody dostávají prostřednictvím některých druhů minerálů, nejčastěji vápence, sádrovce, dolomitu, aj...
Ačkoli se tyto minerály ve vodě jen těžko rozpouští, může k jejich rozpuštění dojít působením kyseliny uhličité, která vzniká reakcí s CO2.
V závislosti na tom, s jakými minerály přišla voda do styku, určujeme její tvrdost. V přírodě tedy z pravidla nacházíme zdroje vody s velkými rozdíly v tvrdosti. Vedle toho, naše voda z kohoutku nejčastěji bývá spíše tvrdá. V jezírku/akváriu je pak třeba udržovat vodu takovou, na kterou jsou adaptované konkrétní druhy ryb. V opačném případě se může dostavit náchylnost k chorobám a špatná/žádná schopnost rozmnožování se.
Jak na měření:
Tyto hodnoty lze zjistit použitím testů gH, takzvané celkové tvrdosti vody dle návodu u konkrétního produktu.
Výsledky se uvádí v německých stupních dGH, přičemž výsledné hodnoty mají následující význam:
0-4 dGH → velmi měkká voda
4-8 dGH → měkká voda
8-12 dGH → středně tvrdá voda
12-18 dGH → tvrdá voda
18-30 dGH → velmi tvrdá voda
Měření lze provádět v průběhu celého dne, jelikož tato hodnota ve vodě je stabilní.
Pro ještě efektivnější fungování vašeho jezírka vyzkoušejte zeolit, který funguje jako přírodní filtrace a zároveň stabilizuje pH ve vodě.