602 582 224 | Prosíme, volejte pouze v této době: | Pá 21. 6. 2024 ZAVŘENO. Osobní odběr pouze po předchozí tel. domluvě. 

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo nám napsat.

+420 602 582 224

 auto
Rozesíláme po ČR a na Slovensko.
Při objednání na Slovensko je nutné vyčkat na přijetí faktury s přepočítanou částkou a nehradit objednávku podle potvrzovacího e-mailu.   balíček

Info o dopravě,
osobním převzetí a platbách 

.

Doporučujeme:

logo biobobo

Typy podestýlek pro kočky

Steliv do kočičích toalet je na trhu takové množství, že se i někteří dlouholetí majitelé koček sotva orientují v nabídce. Co si pak má počít takový novopečený kočkař, který si už brzy pojede pro ten svůj huňatý uzlíček?
Ze začátku bychom určitě měli nějakou dobu vydržet u podestýlky, na kterou je naše nové zvířátko zvyklé z původního domova. Některé kočičky hůře nesou větší změny v záchůdku a náhlou výměnou jednoho steliva za druhé bychom jim mohli zbytečně zamotat hlavu. Ostatně, případné nehody bychom měli na starost zase jen my, proto je v zájmu všech, dávkovat kočičce změny pozvolně.

Postupně samozřejmě můžeme začít přemýšlet o změně podestýlky a časem vyměňovat za námi zvolenou. Zde jsou základní typy dostupné na trhu.

Štěrkovité podestýlky

Nejběžněji dostupný a také nejčastěji používaný druh steliva. Jedná se především o bentonitové podestýlky, ze kterých si můžeme vybrat buď hrudkující nebo nehrudkující. Většina z nás kvůli praktičnosti volí právě hrudkující, jelikož nám tvorba hrudek usnadní péči o kočičí toaletu a urychlí její každodenní čištění.
U nehrudkujících podestýlek se toaleta jeví delší dobu suchá a v podstatě jako nedotčená, odstraňujeme-li poctivě tuhé exkrementy. Může nám u ní ale vznikat problém, kdy celá spodní vrstva steliva vlivem vlhkosti tvrdne na jeden velký kus a to může dost znepříjemňovat péči o bedýnku.
Bentonitové podestýlky jsou přírodní a nealergizující, podle našich preferencí si můžeme vybrat nejen stelivo tvořící nebo netvořící hrudky, ale také navoněné nebo bez vůně. Pokud ovšem volíme steliva s vůní, měli bychom počítat s tím, že ne každá kočička takovou parfemaci ocení.

TIP: Na našem e-shopu lze zakoupit podestýlku pro kočičí wc, která se skládá dílem ze zeolitu a dílem z bentonitu. Stelivo je hrudkující a bez vůně. Vybrat lze variantu v balení 9kg a balení 13kg.

Silikagelové podestýlky

V regálech chovatelských potřeb bývá zastoupena nejčastěji hned vedle bentonitových steliv. Jedná se o vcelku moderní a oblíbenou podestýlku, která je ze všech dostupných zároveň zřejmě nejhygieničtější, protože už sama o sobě zabraňuje tvorbě patogenů a vydrží tedy déle hygienicky čistá.
U některých koček však může nastat problém při pokusu o změnu. Silikagelové stelivo je totiž velmi specifické. Už na omak je oproti běžnému stelivu jiné a hodně konzervativní kočičí tlapky tak mohou mít problém i jen hrábnout do této divné věci. Při absorbování tekutin je navíc možné zaregistrovat, že podestýlka lehce šumí či popraskává, i z toho může být kočka celkem nesvá a odmítat tak vykonávat potřebu do bedýnky. I takto zásadovou kočku je možné na změnu naučit, bude to chtít ale o něco delší čas.

TIP: Máte-li kočičku, která hůře nese změny, doporučujeme nový typ steliva přimíchávat do stávajícího postupně po malých dávkách a podíl zvětšovat pozvolna.

Ostatní podestýlky

Nabídku v obchodech jasně ovládají dva výše zmíněné druhy podestýlek. Na trhu jsou ale i další možnosti, o kterých bychom určitě měli vědět.
 
Do kočičí toalety můžeme použít například i dřevěné pelety, které patří mezi přírodní produkty nezatěžující životní prostředí. Obecně jsou veškeré dřevité podestýlky 100% biologicky odbouratelné a také kompostovatelné. Často však nemají až takovou životnost jako předchozí dva druhy a ne každému proto vyhovují.
Tuto nevýhodu pozbývá další ekologická a kompostovatelná varianta, kterou navíc lze splachovat do toalety, a tou jsou podestýlky buničité. Jejich výrobou se zpracovávají druhotné suroviny z výroby dámských a dětských hygienických pomůcek – nejenže tedy na výrobu není třeba cokoli kácet ani těžit, dokonce se jí předchází vzniku nevyužitelného odpadu. Je navíc vhodná pro alergiky a astmatiky.

TIP: Do všech uvedených tipů podestýlek je možné pro ještě větší komfort používat bakterie Jalka, které prostředí v kočičí toaletě ozdravují a hygienizují. Předchází pak tvorbě čpavkového zápachu vznikajícího z moči a dovedou prodloužit interval celkové výměny steliva v kočičím wc.Zajímají vás bakterie Jalka do kočičího steliva?

Co jsou vůbec zač ty bakterie? Jak fungují a z čeho se skládají? Jaká je jejich funkce a opravdu zbaví okolí kočičí toalety zápachu? Jistě máte řadu otázek, a proto zde v krátkosti a stručně popíšeme, co od přípravku Jalka můžete čekat.

V první řadě není vůbec třeba lekat se označení bakterie. Jak už naši zákazníci totiž ví, není bakterie jako bakterie a právě tyto jsou užitečné a neškodné. Jedná se o směs nepatogenních půdních bakterií. Jako jejich nositele jsme vybrali zeolit. Díky tomu má přípravek formu prášku, který lze dobře odvážit a aplikovat.
V momentě, kdy se bakterie setkají s vlhkostí - kočky začnou do toalety vykonávat potřebu - dojde k jejich aktivaci a začnou působit.
O kočičí toaletu je potřeba se i nadále starat. Její celkovou výměnu je ale možné, při pravidelném odstraňování hrudek a tuhých exkrementů, prodloužit až na několik týdnů. Bakterie totiž eliminují čpavkový zápach moči, který často i při pravidelném čištění toalety v okolí čpí.

Jelikož máte na přípravek Jalka kočky velké množství dotazů, sepsali jsme ty nejčastější, abyste měli odpovědi na většinu dotazů ihned po ruce:

 • Do jakých typů podestýlek mohu bakteriální přípravek použít?
  Nejlépe funguje přípravek Jalka v klasických hrudkujících podestýlkách i podestýlkách na bázi silikagelu. Je ale možné použít ho i do dalších alternativ, jako jsou např. dřevěné pelety.
 • Při použití přípravku Jalka se nemusím o kočičí wc starat celých 6 týdnů?
  To určitě neplatí. Kočičí toaletu je potřeba čistit i nadále tak, jak jste zvyklí - tedy pravidelně odstraňovat hrudky a tuhé exkrementy.
 • Mohu přípravek Jalka používat i v případě, že mám kočku s potravinovou alergií projevující se na kůži nebo kožními potížemi jiného původu (ekzémy a podobně)?
  Ano, můžete. Bakteriální přípravek je pro taková zvířata vhodný především i proto, že hygienizuje prostředí v toaletě a zvířata se zdravotními potížemi tak nepřijdou do kontaktu s takovým množstvím patogenů jako v toaletě, kde přípravek Jalka aplikován nebyl.
 • Mám kočku citlivou na jakékoli změny, nebude jí přípravek Jalka v záchůdku vadit?
  Vaše kočička jistě žádnou změnu nepozná. Jedná se o jemný prášek, který se smíchá s podestýlkou, kterou běžně používáte.
 • Jakou má přípravek vůni?
  Vůbec žádnou. Nejedná se o alternativu osvěžovače vzduchu ani přípravek, který by měl svou vůní přebít zápach z toalety. Jedná se o směs bakterií, které se po smíchání se stelivem aktivují, jakmile začnou kočky toaletu používat. Bakterie poté svým působením odbourávají čpavkový zápach.
 • Na jak velkou toaletu mi vystačí jedna dávka?
  Jednu dávku je možné použít na prostor o velikosti 0,5m2 - 5m2.
 • Nabízíte také přípravky k čištění wc a osvěžovače vzduchu?
  V domácnosti můžete využít náš hygienizátor Filona des, kterým lze v případě potřeby vyčistit i samotnou kočičí toaletu. Při soužití s domácími mazlíčky se může hodit také pohlcovač pachů Filona odour. Oba přípravky naleznete níže v souvisejících produktech.
 • Dá se u vás koupit i stelivo do kočičího wc?
  Ano, stelivo do kočičího wc naleznete také níže na této stránce v souvisejících produktech.
 • Mohu přípravek kombinovat s lapačem pachů Filona odour?
  Ano, můžete, Filonu odour ale doporučujeme aplikovat do prostoru, aby se zbytečným dalším zvlhčováním steliva nenarušila funkce bakterií. Bakterie jalka by se po aplikaci do toalety měly dostat do kontaktu pouze s přirozenou vzdušnou vlhkostí, kočičí močí a exkrementy. Neaplikujte na stelivo žádné další přípravky ani ho jinak nevlhčete.

Související produkty