602 582 224 | | Pá 8:00 - 13:00 hod.

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo nám napsat.

+420 602 582 224

 auto
Rozesíláme po ČR a na Slovensko.
Při objednání na Slovensko je nutné vyčkat na přijetí faktury s přepočítanou částkou a nehradit objednávku podle potvrzovacího e-mailu.


   balíček

Info o dopravě,
osobním převzetí a platbách 

Typy podestýlek pro kočky

Steliv do kočičích toalet je na trhu takové množství, že se i někteří dlouholetí majitelé koček sotva orientují v nabídce. Co si pak má počít takový novopečený kočkař, který si už brzy pojede pro ten svůj huňatý uzlíček?
Ze začátku bychom určitě měli nějakou dobu vydržet u podestýlky, na kterou je naše nové zvířátko zvyklé z původního domova. Některé kočičky hůře nesou větší změny v záchůdku a náhlou výměnou jednoho steliva za druhé bychom jim mohli zbytečně zamotat hlavu. Ostatně, případné nehody bychom měli na starost zase jen my, proto je v zájmu všech, dávkovat kočičce změny pozvolně.

Postupně samozřejmě můžeme začít přemýšlet o změně podestýlky a časem vyměňovat za námi zvolenou. Zde jsou základní typy dostupné na trhu.

Štěrkovité podestýlky

Nejběžněji dostupný a také nejčastěji používaný druh steliva. Jedná se především o bentonitové podestýlky, ze kterých si můžeme vybrat buď hrudkující nebo nehrudkující. Většina z nás kvůli praktičnosti volí právě hrudkující, jelikož nám tvorba hrudek usnadní péči o kočičí toaletu a urychlí její každodenní čištění.
U nehrudkujících podestýlek se toaleta jeví delší dobu suchá a v podstatě jako nedotčená, odstraňujeme-li poctivě tuhé exkrementy. Může nám u ní ale vznikat problém, kdy celá spodní vrstva steliva vlivem vlhkosti tvrdne na jeden velký kus a to může dost znepříjemňovat péči o bedýnku.
Bentonitové podestýlky jsou přírodní a nealergizující, podle našich preferencí si můžeme vybrat nejen stelivo tvořící nebo netvořící hrudky, ale také navoněné nebo bez vůně. Pokud ovšem volíme steliva s vůní, měli bychom počítat s tím, že ne každá kočička takovou parfemaci ocení.

TIP: Na našem e-shopu lze zakoupit podestýlku pro kočičí wc, která se skládá dílem ze zeolitu a dílem z bentonitu. Stelivo je hrudkující a bez vůně. Vybrat lze variantu v balení 9kg a balení 14kg.

Silikagelové podestýlky

V regálech chovatelských potřeb bývá zastoupena nejčastěji hned vedle bentonitových steliv. Jedná se o vcelku moderní a oblíbenou podestýlku, která je ze všech dostupných zároveň zřejmě nejhygieničtější, protože už sama o sobě zabraňuje tvorbě patogenů a vydrží tedy déle hygienicky čistá.
U některých koček však může nastat problém při pokusu o změnu. Silikagelové stelivo je totiž velmi specifické. Už na omak je oproti běžnému stelivu jiné a hodně konzervativní kočičí tlapky tak mohou mít problém i jen hrábnout do této divné věci. Při absorbování tekutin je navíc možné zaregistrovat, že podestýlka lehce šumí či popraskává, i z toho může být kočka celkem nesvá a odmítat tak vykonávat potřebu do bedýnky. I takto zásadovou kočku je možné na změnu naučit, bude to chtít ale o něco delší čas.

TIP: Máte-li kočičku, která hůře nese změny, doporučujeme nový typ steliva přimíchávat do stávajícího postupně po malých dávkách a podíl zvětšovat pozvolna.

Ostatní podestýlky

Nabídku v obchodech jasně ovládají dva výše zmíněné druhy podestýlek. Na trhu jsou ale i další možnosti, o kterých bychom určitě měli vědět.
 
Do kočičí toalety můžeme použít například i dřevěné pelety, které patří mezi přírodní produkty nezatěžující životní prostředí. Obecně jsou veškeré dřevité podestýlky 100% biologicky odbouratelné a také kompostovatelné. Často však nemají až takovou životnost jako předchozí dva druhy a ne každému proto vyhovují.
Tuto nevýhodu pozbývá další ekologická a kompostovatelná varianta, kterou navíc lze splachovat do toalety, a tou jsou podestýlky buničité. Jejich výrobou se zpracovávají druhotné suroviny z výroby dámských a dětských hygienických pomůcek – nejenže tedy na výrobu není třeba cokoli kácet ani těžit, dokonce se jí předchází vzniku nevyužitelného odpadu. Je navíc vhodná pro alergiky a astmatiky.

TIP: Do všech uvedených tipů podestýlek je možné pro ještě větší komfort používat bakterie Jalka, které prostředí v kočičí toaletě ozdravují a hygienizují. Předchází pak tvorbě čpavkového zápachu vznikajícího z moči a dovedou prodloužit interval celkové výměny steliva v kočičím wc.
Související produkty