725 508 959  | Prosíme, volejte pouze v této době: | Osobní odběr pouze po předchozí tel. domluvě. 

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo nám napsat.

+420 602 582 224

 auto
Rozesíláme po ČR a na Slovensko.
Při objednání na Slovensko je nutné vyčkat na přijetí faktury s přepočítanou částkou a nehradit objednávku podle potvrzovacího e-mailu.   balíček

Info o dopravě,
osobním převzetí a platbách 

.

Doporučujeme:

logo biobobo

Zeolit - Pomocník s širokým uplatněním

Zeolit je materiál, o kterém slýcháme v poslední době stále častěji. Co je na něm tak zajímavého? K čemu je nám dobrý? A proč bychom se měli o něm dozvědět více?
V tomto článku se vám jej pokusíme přiblížit. A podíváme se na něj opravdu zblízka. Zeolity jsou minerály, hlinitokřemičitany, existuje celá řada druhů zeolitů lišících se zastoupením prvků. Společným znakem všech je vysoce pórovitá struktura, můžeme si ji představit jako včelí plástve.

Tato vnitřní struktura s množstvím dutin, chodeb, mikro i makro pórů zajišťuje značnou aktivní plochu. Pro představu, několik gramů zeolitu zaujímá plochu mnoha stovek metrů čtverečních. Tato vlastnost je rozhodující a činí tento materiál jedinečným.
Zeolit ochotně vyměňuje kationty obsažených prvků jako jsou Ca, Mg, K, aj. a velmi dobře zadržuje vodu.

Přírodní zeolity jsou vulkanického původu a ložiska nalezneme po celém světě. Velká část se nachází v sedimentech pod mořskou hladinou. U nás se zeolity (typ klinoptilolit) vyskytují v Českém středohoří, rozsáhleji pak na východě Slovenska, odtud se pak dostanou přímo na náš e-shop. Nabídka zeolitu zahrnuje širokou škálu frakcí využitelnou v mnoha oblastech.

Využití zeolitu přináší samá pozitiva, neboť je potřeba zdůraznit, že je to minerál zcela přírodního charakteru. Pojďme si představit možnosti, kde lze zeolit uplatnit a kde se stal nenahraditelným materiálem.

Díky zajímavé struktuře zeolitu, která dokáže poutat jednotlivá skupenství látek, našel své místo v zemědělství a na zahradě. V půdě totiž představuje zásobník vláhy, kterou rostliny mohou využít v suchých obdobích. Mimo to dodává do prostředí minerální látky nezbytné pro výživu. Velmi zajímavá aplikace zeolitu k rostlinám se jeví postřikem na listy rostlin (související obrázky v galerii pod článkem). Na e-shopu tuto možnost nabízíme v sekci Bakterie, enzymy a hnojiva pro zemědělství nebo v sekci pro zahradu jako přírodní hnojivo KlinoGrow.
Ošetřením listů zeolitovou suspenzí dokážeme rostlině poskytnout nejen zmiňované minerální látky, dokonce podpoříme odolnost proti mnohým houbovým onemocněním. Důsledek aplikace zeolitu je dokázán vyšší výnosností a kvality plodin. Je vhodný pro zeleninu, ovocné stromky, polní plodiny, trávník i okrasné květiny a keře, kromě kyselomilných rostlin. Lze jej bez problémů použít jako substrát pro sukulenty.

Zeolit je ideálním filtračním médiem jak pro bazény (frakce 1 – 2,5 mm), tak pro zahradní jezírka (frakce 8 – 16 a 16 – 32 mm). Je mnohem účinnější než klasický pískový filtr, a to díky vysoké pórovitosti, jež zachytí daleko více nečistot. Větší frakce je možné využít i k osázení břehů jezírek, kde bude plnit hledisko estetické. Zahlcený materiál lze zapravit rovnou na záhon, kde poskytne značné množství živin rostlinám, nebo jej lze proprat pro opětovné použití. Zeolit uvítají i akvaristé, kteří ocení mimo jiné i schopnost udržení stabilního pH vody, doporučujeme frakce 1 – 2,5 a 1 – 5 mm. Jako filtrační sorbent stejně dobře poslouží zeolitová náplň zemních filtrů zařazená za domovní septik nebo čistírnu.

V neposlední řadě se můžeme setkat se zeolitem jako sorpčním materiálem do podestýlek domácích mazlíčků (frakce 1– 5 mm). Chovatelé si ho cení díky výraznému snížení zápachu a pro eliminaci množení patogenních mikroorganismů a plísní.
Již známý je přídavek zeolitu do krmných směsí pro zvířata, kdy byl zjištěn pozitivní vliv na zažívání.

Kromě výše zmíněných odvětví jsou zeolity využívány v řadě dalších. Praktické uplatnění najdeme v pracích prášcích, kosmetických výrobcích nebo doplňcích stravy. Vzhledem k širokému uplatnění je v dnešní době výroba syntetických zeolitů již běžnou záležitostí. Tyto uměle připravené jsou určeny pro medicinální použití a v chemických reakcích.
Další rozvoj zeolitů je bezesporu očekávaný. Ověřte si jejich sílu, určitě naleznete důvod, proč je vyzkoušet. Přímo u nás nabízíme minerál zeolit pro všechna vyjmenovaná užití v sekci „ZEOLIT pro zahradu, zemědělství, chovatelství, bazény i jezírka“.