725 508 959 | Prosíme, volejte pouze v této době: | Pá 8:00 - 12:00 hod. Osobní odběr pouze po předchozí tel. domluvě. 

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo nám napsat.

+420 602 582 224

 auto
Rozesíláme po ČR a na Slovensko.
Při objednání na Slovensko je nutné vyčkat na přijetí faktury s přepočítanou částkou a nehradit objednávku podle potvrzovacího e-mailu.   balíček

Info o dopravě,
osobním převzetí a platbách 

.

 

Doporučujeme:

logo biobobo

Proč vyměnit klasický filtrační písek za zeolit?

Rady, tipy a nejčastější dotazy.

Všichni majitelé bazénů chtějí to samé. Mít čistou vodu po celou sezonu. Ne vždy a všem se to ovšem daří.
Už jste kromě nekonečných peripetií kolem bazénové chemie, jejího množství, značek a kombinace, vypouštění a napouštění bazénů, zapřemýšleli o výměně klasického písku ve filtraci za zeolit?
Že o něm slyšíte poprvé?  
Nevadí, právě tento článek je tu proto, aby zodpověděl vaše nejčastější dotazy a vysvětlil, co zeolit je a k čemu je při péči o bazény dobrý.

Klinoptilolit. Jazykolam nebo učiněný zázrak?

Zeolity jsou přírodní materiály, které se vyskytují v sedimentech pod mořskou hladinou. Tento materiál vulkanického původu se nachází i na našem území v oblasti Českého středohoří a ve větším množství také na východě Slovenska, odkud pochází i zeolit na našem e-shopu.
Klinoptilolit je nerost ze skupiny zeolitů, stejně jako jeho název, ani on sám není zrovna obyčejný. Obsahuje totiž ne zrovna zanedbatelné množství křemíku a hliníku a i když to na něm na první pohled není poznat, má zcela unikátní povrch – zásadní v otázce čištění bazénů. Na jeho povrchu se totiž nachází dutiny, skulinky a póry, které mají schopnost zachytávat nejen hrubé nečistoty, ale i těžké kovy, toxiny a škodlivé látky obecně.
Jeho vlivem také dochází ve vodě k výměně nežádoucích amonných iontů za ionty vápenaté, hořečnaté a sodné, čímž dopomáhá stabilizaci pH.

Jaký je tedy rozdíl mezi klasickým pískem a zeolitem?

Filtrace za pomoci písku probíhá tak, že voda protéká mezi jednotlivými zrny, která zachytí především větší části nečistot a voda pak protéká dál. Filtrace za pomoci zeolitu je jiná především tím, že voda a všechny nečistoty a škodlivé látky v ní obsažené, neprotéká pouze kolem a mezi zrny, ale skrz ně. Zde se začíná v plné síle projevovat ta na první pohled neviditelná síť chodeb obsažená v každém zeolitovém zrnku. Voda jím proteče a dál pokračuje zbavená nejen největších částic nečistot, jak je tomu u běžného písku, ale také, jak už bylo psáno, ostatních škodlivých látek a navíc obohacená o přínosné minerální látky.
 

Znamená to, že už nebudu potřebovat bazénovou chemii?

Tak tomu bohužel není. Zeolit se používá jako filtrační médium, nahrazuje tedy pouze písek.
Péče o bazén s ním funguje v podstatě velmi podobně jako při použití písku. Bazénovou chemii tedy v určitém množství je třeba používat stále. Výměna písku za zeolit ale viditelně snižuje její spotřebu, v některých případech až o 30%.
Přítomnost zeolitu ve filtraci pozitivně pocítí také děti, citliví jedinci a alergici, jelikož jeho působením dochází k eliminaci chlorového zápachu a nepříjemných dopadů chlorové chemie na lidskou kůži a oči – štípání, pálení, zarudnutí

Liší se nějak použití písku a zeolitu ve filtraci?

Z hlediska péče o filtraci není třeba provádět žádné speciální úkony. Rutinna je s pískem i zeolitem v podstatě stejná. Filtrační médium se při znečištění propírá a používá znovu, dokud je schopno posloužit svému účelu.

Co se zeolitem potom? Dá se s ním dál nějak naložit?

Jakmile zeolit doslouží jako filtrace, není třeba si lámat hlavu, co si s ním počít potom. Zaryjte ho do záhonu a využijte tak jeho velké schopnosti dál.
Zlepšuje totiž kvalitu půdy – snižuje kyselost, provzdušňuje ji, zamezuje výskytu plílsní, podporuje růst kořenů a udržuje vláhu tak, aby nedošlo k přemokření. I při déle trvajícím suchu ale zvládne udělat svůj díl práce. Jelikož totiž zadržuje vodu, rostliny s ní pak lépe hospodaří nejen když je vláhy dostatek, ale vydrží jim delší dobu i když zrovna nějakou dobu neprší.


Zdá se vám to vše až neuvěřitelné? Kdepak, je to skutečnost. Je ale už jen na vás, jestli dáte zeolitu šanci.

Zeolit pro bazénové filtrace můžete zakoupit na našem e-shopu v 10kg a 25kg pytlích.