602 582 224

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo nám napsat.

+420 602 582 224

 auto
Rozesíláme pouze po ČR! 


   balíček

Info o dopravě,
osobním převzetí a platbách 

Proč vyměnit klasický filtrační písek za zeolit?

Rady, tipy a nejčastější dotazy.

Všichni majitelé bazénů chtějí to samé. Mít čistou vodu po celou sezonu. Ne vždy a všem se to ovšem daří.
Už jste kromě nekonečných peripetií kolem bazénové chemie, jejího množství, značek a kombinace, vypouštění a napouštění bazénů, zapřemýšleli o výměně klasického písku ve filtraci za zeolit?
Že o něm slyšíte poprvé?  
Nevadí, právě tento článek je tu proto, aby zodpověděl vaše nejčastější dotazy a vysvětlil, co zeolit je a k čemu je při péči o bazény dobrý.

Klinoptilolit. Jazykolam nebo učiněný zázrak?

Zeolity jsou přírodní materiály, které se vyskytují v sedimentech pod mořskou hladinou. Tento materiál vulkanického původu se nachází i na našem území v oblasti Českého středohoří a ve větším množství také na východě Slovenska, odkud pochází i zeolit na našem e-shopu.
Klinoptilolit je nerost ze skupiny zeolitů, stejně jako jeho název, ani on sám není zrovna obyčejný. Obsahuje totiž ne zrovna zanedbatelné množství křemíku a hliníku a i když to na něm na první pohled není poznat, má zcela unikátní povrch – zásadní v otázce čištění bazénů. Na jeho povrchu se totiž nachází dutiny, skulinky a póry, které mají schopnost zachytávat nejen hrubé nečistoty, ale i těžké kovy, toxiny a škodlivé látky obecně.
Jeho vlivem také dochází ve vodě k výměně nežádoucích amonných iontů za ionty vápenaté, hořečnaté a sodné, čímž dopomáhá stabilizaci pH.

Jaký je tedy rozdíl mezi klasickým pískem a zeolitem?

Za zmínku jistě stojí fakt, že zeolit má mnohem delší životnost. Nákup menších pytlů na delší dobu je ale jen drobností v porovnání s ostatními rozdíly.
Filtrace za pomoci písku probíhá tak, že voda protéká mezi jednotlivými zrny, která zachytí především větší části nečistot a voda pak protéká dál. Filtrace za pomoci zeolitu je jiná především tím, že voda a všechny nečistoty a škodlivé látky v ní obsažené, neprotéká pouze kolem a mezi zrny, ale skrz ně. Zde se začíná v plné síle projevovat ta na první pohled neviditelná síť chodeb obsažená v každém zeolitovém zrnku. Voda jím proteče a dál pokračuje zbavená nejen největších částic nečistot, jak je tomu u běžného písku, ale také, jak už bylo psáno, ostatních škodlivých látek a navíc obohacená o přínosné minerální látky.
 

Znamená to, že už nebudu potřebovat bazénovou chemii?

Tak tomu bohužel není. Zeolit se používá jako filtrační médium, nahrazuje tedy pouze písek.
Péče o bazén s ním funguje v podstatě velmi podobně jako při použití písku. Bazénovou chemii tedy v určitém množství je třeba používat stále. Výměna písku za zeolit ale viditelně snižuje její spotřebu, v některých případech až o 30%.
Přítomnost zeolitu ve filtraci pozitivně pocítí také děti, citliví jedinci a alergici, jelikož jeho působením dochází k eliminaci chlorového zápachu a nepříjemných dopadů chlorové chemie na lidskou kůži a oči – štípání, pálení, zarudnutí

Liší se nějak použití písku a zeolitu ve filtraci?

Z hlediska péče o filtraci není třeba provádět žádné speciální úkony. Rutinna je s pískem i zeolitem v podstatě stejná. Filtrační médium se při znečištění propírá a používá znovu, dokud je schopno posloužit svému účelu.

Co se zeolitem potom? Dá se s ním dál nějak naložit?

Jakmile zeolit doslouží jako filtrace, není třeba si lámat hlavu, co si s ním počít potom. Zaryjte ho do záhonu a využijte tak jeho velké schopnosti dál.
Zlepšuje totiž kvalitu půdy – snižuje kyselost, provzdušňuje ji, zamezuje výskytu plílsní, podporuje růst kořenů a udržuje vláhu tak, aby nedošlo k přemokření. I při déle trvajícím suchu ale zvládne udělat svůj díl práce. Jelikož totiž zadržuje vodu, rostliny s ní pak lépe hospodaří nejen když je vláhy dostatek, ale vydrží jim delší dobu i když zrovna nějakou dobu neprší.


Zdá se vám to vše až neuvěřitelné? Kdepak, je to skutečnost. Je ale už jen na vás, jestli dáte zeolitu šanci.