602 582 224 | Prosíme, volejte pouze v této době: | Pá 21. 6. 2024 ZAVŘENO. Osobní odběr pouze po předchozí tel. domluvě. 

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo nám napsat.

+420 602 582 224

 auto
Rozesíláme po ČR a na Slovensko.
Při objednání na Slovensko je nutné vyčkat na přijetí faktury s přepočítanou částkou a nehradit objednávku podle potvrzovacího e-mailu.   balíček

Info o dopravě,
osobním převzetí a platbách 

.

Doporučujeme:

logo biobobo

Na trávníku se objevila plíseň?

Tvoří se vám na trávníku nevzhledná kolečka bílé nebo lehce nahnědlé barvy? Pravděpodobně máte tu čest s takzvanou plísní sněžnou. Daří se jí nejlépe v chladném počasí, ale navzdory jejímu názvu není její výskyt závislý na sněhu a může se objevit prakticky v kterékoli části roku.

Původce a kde se mu daří?

V kruzích uhnívající trávník může rozrůstající se podhoubí Monographella Nivalis. Její působení nejprve poznáte podle drobných koleček s bělavým povlakem. Tato místa se postupně rozšiřují a podhoubí způsobuje, že trávník, včetně kořenového systému, od středu kruhů postupně uhnívá a vznikají tak zcela holá místa, kde už tráva neporoste.
Jako každá plíseň, i tato má ráda místa, kde je zhoršená cirkulace vzduchu. Může tomu napomoci i právě vrstva sněhu, ale není to pravidlem. Někdy stačí  stinné zákoutí v zahradě kryté zdmi, případně shrabané listí, které nebylo včas odklizeno a zůstalo ležet na trávníku.
Pro rozvoj plísně sněžné jsou ideální dny s teplotou od nuly přibližně do dvanácti stupňů a deštivo či výskyt mlh.

Jak si s plísní poradit?

Ideální je samozřejmě prevence, kterou je ale nutné provést na podzim, kdy je potřeba trávník připravit na zimní období a věnovat mu dostatek péče. Trávník by se v tomto období měl provzdušnit, posekat, pečlivě shrabávat a následně odstraňovat spadané listí. Dokud se podzimní teploty pohybují do 10°C, je také vhodné trávník ošetřit bakteriemi. Ty zabrání rozvoji houbových chorob a travní plocha díky nim přečká zimní období v lepší kondici. Toto ošetření je na začátku jarní sezony vhodné znovu zopakovat.

Pokud se už ale stalo a s plísní se i tak potýkáte, nezbývá než holá místa dosít novým osivem a zapracovat na provzdušňování trávníku, aby se zajistila dostatečná cirkulace vzduchu. Pro posílení obranyschopnosti vysetého trávníku doporučujeme do půdy zapravit zeolit a travní plochu ošetřit bakteriemi Oryska.

Související články
Související produkty