602 582 224 | Prosíme, volejte pouze v této době: | Pá 8:00 - 12:00 hod. Osobní odběr pouze po předchozí tel. domluvě. 

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo nám napsat.

+420 602 582 224

 auto
Rozesíláme po ČR a na Slovensko.
Při objednání na Slovensko je nutné vyčkat na přijetí faktury s přepočítanou částkou a nehradit objednávku podle potvrzovacího e-mailu.   balíček

Info o dopravě,
osobním převzetí a platbách 

.

Doporučujeme:

logo biobobo

Zeolit pro zdravé rostliny a bohatou úrodu

Každá zahrada, jak okrasná, tak užitková si zaslouží tu nejlepší péči. Někdy se může zdát, že kupovat desítky přípravků a hnojiv je ta správná cesta a když nám pozornost padne na první pohled docela obyčejný minerál, mávneme nad ním rukou a pokračujeme dál.
To je ale velká chyba. Zeolit, ačkoli je tak nenápadný a nepůsobí, že by byl zrovna výjimečný, klame vzhledem a nabízí tolik využití, že z něj zaplesá nejen vaše zahrádkářské srdce, ale potěšena bude i peněženka. Zeolit je totiž oproti některým jiným přípravkům také levnější.

Co vlastně ten zeolit přesně je a jak se vám bude hodit v zahradě?

Zeolit je minerál jedinečný svou krystalickou strukturou. Jeho povrch, ačkoli to pouhým okem není vidět, je plný drobných kanálků a dutin, do kterých zachytává látky všech skupenství. A přesně tato vlastnost ho dělá zcela nedocenitelným.

Zeolit a rostliny

Aby byly naše rostliny, ať už pěstované doma nebo venku, kvalitní a zdravé, záleží nejen na péči, kterou jim poskytneme, ale i na prostředí, ve kterém rostou. Volba substrátu je proto zásadní pro zdárný růst rostliny. Co se změní přidáním zeolitu do zeminy?

Zemina obohacená zeolitem lépe hospodaří s vodou a rostliny tak nejsou tolik náchylné na přelití v době, kdy je více srážek, a zároveň i v době delšího sucha mají z čeho čerpat. To samé platí i při hospodaření s hnojivy a živinami v půdě.

Jeho další velkou výhodou je, že funguje jako taková přírodní dezinfekce. Omezuje tvorbu plísní a hygienizuje prostředí, kde rostliny pěstujeme.

A to stále není vše. Tento minerál toho umí mnohem více. Například stabilizuje pH půdy a uvolňuje do ní stopové prvky, úspěšně ji také provzdušňuje, což má pozitivní vliv na tvorbu kořenů a rostliny jsou pak silnější a úroda bohatější.

Využití zeolitu v zahradě

Založení trávníku: Vlastnosti zeolitu oceníme při zakládání a následné údržbě trávníku nebo i při jeho regeneraci. V případě, že zakládáme trávník, přimícháme zeolit do půdy přibližně 5cm pod jeho finální úrovní.

Dekorace: U rostlin pěstovaných v nádobách lze zeolit použít i jako dekorační prvek. Stačí jím překrýt vrchní vrstvu hlíny. Kromě toho, že bude v nádobě hezky vypadat, bude i nadále plnit svou praktickou funkci – udržovat vodu i živiny a zabraňovat růstu plísní.

Výsadba a výsev: Abychom podpořili růst kořenů, doplnili minerální prvky a celkově podpořili kvalitu půdy, můžeme zeolit použít jako drenážní vrstvu před výsadbou květin do nádob nebo ho zarýt i přímo do záhonu při výsadbě a výsevu nejen květin, ale i ovoce a zeleniny.

Hydroponické pěstování: Jelikož zeolit úspěšně zvládne zadržovat vodu, je velmi ceněným materiálem při hydroponickém pěstování rostlin.

Zkvalitnění málo úrodné půdy: Těžká, písčitá, kyselá nebo jílovitá půda, na které je složité cokoli vypěstovat bude se zeolitem také minulostí. Ten ji totiž nejen odkyselí, ale i významně provzdušní a připraví tak přívětivější prostředí pro pěstované rostliny.

Na co si dát pozor: Ačkoli je tento minerál téměř zázračným materiálem, měli bychom mít na paměti, že například azalky, borůvky, rododendrony a jakékoli další kyselomilné rostliny nám za něj příliš nepoděkují a neměli bychom ho u takových rostlin používat.

Zeolit pro zahradu a zemědělství najdete na našem e-shopu v 10kg a 25kg pytlech a v různých zrnitostech dle využití.