725 508 959 | Prosíme, volejte pouze v této době: | Pá 8:00 - 12:00 hod. Osobní odběr pouze po předchozí tel. domluvě. 

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo nám napsat.

+420 602 582 224

 auto
Rozesíláme po ČR a na Slovensko.
Při objednání na Slovensko je nutné vyčkat na přijetí faktury s přepočítanou částkou a nehradit objednávku podle potvrzovacího e-mailu.   balíček

Info o dopravě,
osobním převzetí a platbách 

.

 

Doporučujeme:

logo biobobo

Jak vylepšit péči o trávník - aerifikace a vertikutace

Aerifikace i vertikutace jsou pro trávník přínosné procedury, které si ale lidé mezi sebou často pletou. Zatímco pod názvem aerifikace se skrývá provzdušnění travní plochy za pomoci hrotů – dá se provádět mechanicky i ručně, vertikutace má za následek celkovou revitalizaci a zhuštění trávníku.
S koncem léta postupně přichází vhodná doba na to, vzít péči o trávník za správný konec, a proto, ať už se rozhodnete pro jedno či druhé, rádi bychom vám přispěli drobnými tipy, jak péči o trávník ještě zlepšit.

Provzdušnění travní plochy – místo písku použijte zeolit

Provzdušnit potřebuje především takový trávník, který je založen na těžší půdě. Menší potřebu aerifikace má na písku založený trávník, kde není vrchní vrstva vlivem podloží tak udusaná.
Abychom zabránili tomu, že skrz tuhou horní vrstvu hlíny nebude proudit dostatek vzduchu ke kořenům a začne tak docházet k řídnutí trávníku, náchylnosti k plísním a potřebné živiny odplaví špatně se vsakující voda jinam než kam potřebujeme, provádíme právě aerifikaci. Ošetření hroty a zapískování. Tato procedura má dvojí provedení, a to plnými či dutými hroty. V prvním případě trávník posypeme pískem před akcí, v druhém případě aplikujeme písek až v moment, kdy máme v travní ploše vytvořené důlky, do kterých se písek zapravuje.
Aerifikaci s potřebnou technikou můžeme provádět sami, případně si objednat služby specializovaných firem.

Způsob, jakým péči o trávník ještě zlepšit je výměna písku za zeolit. Stejným způsobem, jakým bychom aplikovali písek, použijeme zeolit. Docílíme tím ještě lepšího provzdušnění. Zrnka zeolitu jsou totiž dutá, a tak vzduch nebude proudit pouze kolem nich, jako u klasického písku, ale i skrz ně. Další výhodou je zkvalitnění půdy – zeolit totiž obsahuje řadu přínosných stopových prvků, a tak působí zároveň i jako hnojivo.

Více o zeolitu a jeho široké škále využití se dočtete v našem magazínu – zeolit, pomocník s širokým uplatněním

Vertikutace – jednoduchá a účinná metoda, jak zajistit krásný trávník

O něco jednodušší a doma snadněji proveditelná je vertikutace. Ta probíhá velmi podobně jako pravidelné sečení, sekačku pouze vyměníme za takzvaný vertikutátor, který namísto sečení travní plochu takzvaně pročeše a pročistí.
Správná doba na provedení je taktéž na podzim nebo naopak na jaře. Trávník by neměl být moc vysušený od slunce, ani přemokřený neustávajícími dešti. Vhodná doporučení na vertikutátory a rady k jejich použití získáte ve specializovaných prodejnách se zahradní technikou.

Abyste trávník po proceduře správně nastartovali a podpořili ho v růstu, jak nejlépe to je možné, doporučujeme provést následující kroky

  • travní plochu dosýt osivem 
  • ošetřený trávník zasypat zeolitem – Ten, jak už jsme si pověděli výše, blahodárně přispívá ke kvalitě půdy, na které je trávník založen. Předává jí totiž důležité stopové prvky a zároveň ji provzdušňuje. Trávník poté netrpí plísní ani mechem. Lépe díky zeolitu také hospodaří s vláhou, a to i v dobách, kdy je jí nedostatek a v létě pak neschne tak rychle jako travní plocha, kde zeolit použit nebyl.
  • pomozte mu bakteriemi – Užitečné bakterie naleznou využití i v trávníku. Speciální směs Oryska je totiž namíchaná přímo pro trávníky a jejich podporu. Bakteriální přípravek Oryska regeneruje a zkvalitňuje půdu na níž zakládáme nebo již pěstujeme trávník , součastně při mulčování snižuje nutnost přihnojování. Ve vrchní vrstvě půdy rozkládá organickou hmotu na základní živiny, vytváří aktivní hygienizované prostředí se sníženým množství patogenních bakterií, hub a plísní.

Detailní informace ohledně aplikace přípravku a přípravy aktivní biokultury naleznete v popisu produktu.

Související produkty