602 582 224 | Prosíme, volejte pouze v této době: | Pá 21. 6. 2024 ZAVŘENO. Osobní odběr pouze po předchozí tel. domluvě. 

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo nám napsat.

+420 602 582 224

 auto
Rozesíláme po ČR a na Slovensko.
Při objednání na Slovensko je nutné vyčkat na přijetí faktury s přepočítanou částkou a nehradit objednávku podle potvrzovacího e-mailu.   balíček

Info o dopravě,
osobním převzetí a platbách 

.

Doporučujeme:

logo biobobo

Vysazujeme jarní cibuloviny

Nadešel ideální čas k výsadbě některých druhů cibulovin a s ním i příležitost připomenout si pár důležitých rad a tipů pro zdravé rostliny a bohatě kvetoucí záhony.

Druhy cibulovin pro podzimní výsadbu

Aby se cibulovinám kvetoucím na jaře dařilo a krásně nakvetly, potřebují projít chladným obdobím. Podzimní příprava by se proto neměla podcenit a pustit se do ní je vhodné ve správný čas. Ne tedy moc brzy ani pozdě. Obecně platí, že většinu je vhodné sázet přibližně od druhé poloviny září do října. V posledních letech, kdy je o něco tepleji, je možné výsadbu provádět ještě v listopadu v závislosti na tom, kdy se objeví ranní mrazíky.
V první řadě bychom měli sáhnout po narcisech, sněženkách, bledulích a ladoňkách, kterým svědčí výsadba v září. Říjen pak vyhovuje tulipánům, okrasným česnekům a krokusům, zatímco modřence vysazujeme až úplně poslední. Spíše ke konci října, případně až v listopadu. Lilie se také doporučuje vysazovat na podzim, je tomu ale především z důvodů nabídky v obchodech, kdy na podzim jsou k dispozici kvalitnější cibule a větší výběr druhů. S úspěchem je ale možné je pěstovat i při jarní výsadbě.

Způsoby výsadby cibuloviny

Tyto druhy květin nám zahradu mohou zdobit hned několika způsoby. Můžeme je umístit do záhonu, nechat zplanit v trávníku nebo pěstovat v nádobách.

Rozkvetlý záhon: Cibuloviny obecně vyniknou nejlépe ve skupinách. Samostatné působí vcelku nepřirozeně, chudě a nevytvoří záplavu květů, kterou si jistě přejeme. Ideální je proto rostliny vysazovat takzvaně do hnízd. U větších druhů přibližně po třech kusech, u těch menších zhruba po pěti. Platí zde pravidlo, že čím menší rostlinka, tím více vynikne, umístíme-li větší množství cibulek do jednoho místa. Hloubka umístění cibulky by měla odpovídat přibližně trojnásobku její výšky. Malé cibulky proto dáváme blíže k povrchu, ty větší zase hlouběji. Pamatujeme ale na to, že ani s hloubkou výsadby by se to nemělo přehánět. Umístíme-li je moc hluboko, může dát rostlince zabrat překonat bariéru z půdy. Pozor bychom si měli dát u těžší půdy, kde je lepší nesázet tak hluboko jako v půdě propustnější.

TIP: Jestli potřebuje váš záhon trochu odlehčit a provzdušnit, doporučujeme doplnit ho o vermikulit, který bude zároveň velmi dobře fungovat v kombinaci s bakteriemi Oluska a zúrodní půdu, na které pěstujete.

Trávník plný jarních květů: Oblíbenými druhy jarních kvítků v trávníku jsou sněženky, ladoňky či puškinie nebo bledule a krokusy. Sázet se dají jak jednotlivě, tak ve skupinách do hloubky odpovídající přibližně trojnásobku jejich výšky. Při výsadbě do už existujícího trávníku vybereme vždy konkrétní kus, kde chceme rostliny mít, vzniklou jamku zkypříme, vložíme cibule,můžeme přidat trochu kompostu a vybraný kus trávníku vrátíme zpět na místo a zavlažíme.

TIP: Pro zkvalitnění půdy, na které trávník pěstujeme a zlepšení vitality trávníku doporučujeme používat zeolit a bakterie Oryska.

Nádoby hrající barvami: Bohatě kvetoucí nádoby je možné osázet v podstatě všemi druhy cibulovin od tulipánu, přes narcisy a modřence až po hyacinty. Skvěle vyniknou nejen jednodruhové výsadby, ale i různobarevné kombinace několika druhů. Když navíc vybereme rostliny kvetoucí v různý čas, získáme záplavu květů trvající od jara až do časného léta.
V případě výsadby do nádob je ale nutné vybrat dostatečně velké květináče, které by měly výškou odpovídat minimálně šestinásobku velikosti cibulek, abychom zvládli umístit dostatek substrátu pod i nad ně. Používaná nádoba by také měla mít na dně otvory, aby mohla odcházet přebytečná voda. Pro ještě lepší prevenci přemokření je vhodné na dno květináče umístit drenážní vrstvu – staré střepy, štěrk. Doplníme-lispodní vrstvu ještě o vermikulit, podpoříme růst kořenů a následně celkový stav rostlin. Následně do nádoby nasypeme vrstvu substrátu, kam umístíme vybrané cibulky a opět dosypeme zeminou. Pro lepší efekt se doporučuje sázet cibule ve vrstvách nad sebou. V takovém případě je nutné ještě více dbát na dostatečně velkou nádobu, aby pojala všechny vytvořené části.

Osázené květináče je třeba ponechat přes zimu venku, jelikož cibuloviny potřebují ke kvalitnímu kvetení projít zimními teplotami. Zároveň je ale vhodné nádoby chránit před silnými mrazy obalením přírodními materiály (sláma, juta, kokosové vlákno a podobně).
Související produkty