725 508 959  | Prosíme, volejte pouze v této době: | Osobní odběr pouze po předchozí tel. domluvě. 

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo nám napsat.

+420 602 582 224

 auto
Rozesíláme po ČR a na Slovensko.
Při objednání na Slovensko je nutné vyčkat na přijetí faktury s přepočítanou částkou a nehradit objednávku podle potvrzovacího e-mailu.   balíček

Info o dopravě,
osobním převzetí a platbách 

.

Doporučujeme:

logo biobobo

Vybíráme podestýlku pro hlodavce

Morčata, králíčci, křečci, ale dokonce i myšky, potkani a mnoho dalších ne tak populárních domácích mazlíčků je součástí velkého množství domácností. Někdy se ale setkáváme s nepříjemnostmi, které chov těchto drobných savců obnáší. Někteří z ubikací stelivo vyhazují, jiní zase začnou velmi rychle zapáchat. Jsou navíc zvířata, kterým vadí prašná podestýlka a mohou tak trpět na respirační onemocnění, nebo se může stát, že si s podestýlkou domů zavlečeme nezvané hosty. Naštěstí je k dispozici celá řada steliv vyhovující různým nárokům jak ze strany zvířat, tak jejich majitelů. Jaké to jsou a jak našemu domácímu mazlíčku věnovat komfort, který si zaslouží?

Na co se v první řadě zaměřit?

Mnohdy se necháváme ovlivnit cenou a máme tendenci vybírat ty levnější druhy podestýlek. Na paměti bychom ale měli mít, že na prvním místě je komfort nejen námi chovaných zvířat, která na stelivu trvale žijí a je tedy potřeba brát na to ohled, ale i ten náš a našich dětí. I my, případně děti, s podestýlkou manipulujeme, a proto nechceme prašnou, ani ostrou, což ta nejlevnější steliva většinou bývají. Volit bychom měli tedy takový produkt, který třeba není ten nejlevnější na prodejně, ale bude příjemný vašemu zvířátku a manipulace s ním pro vás nebude představovat problémy.

Dostupné typy podestýlek 

Už dávno ale nemáme k dispozici nijak omezený výběr steliv, proto by si každý z nás měl být schopen vybrat to, co bude vyhovovat všem. Zde je několik nejběžněji dostupných druhů.

Hobliny – Klasika, kterou zná každý z nás. Velké hobliny (neplést s pilinami) jsou častou volbou chovatelů drobných savců. Jsou měkké, celkem savé a chovaným zvířatům se na nich příjemně pohybuje. Problém by mohly představovat především při chovu dlouhosrstých zvířat, jelikož mají tendenci se motat do srsti. Takové zvíře pak bude podestýlku roznášet i po okolí při vypuštění z ubikace a vyčesávání bude také složité. Hobliny také patří mezi podestýlky, které nemají zrovna velkou schopnost pohlcovat pachy, a tak začínají být docela brzy cítit. Výrobci těchto podestýlek na to záhy odpověděli výrobou navoněných hoblin, kterým by se ale zodpovědný majitel měl raději vyvarovat. Použitá parfemace naprosté většině zvířat vadí a z dlouhodobého hlediska není vůbec vhodnou volbou. Místo pro zvířata nepříjemného parfému můžete do klasických hoblin u nás zakoupit bakterie do podestýlek Jalka, které nemají žádný pach a pro zvířata tedy nepředstavují problém. Jednoduše se aplikují a mají už připravené dávky pro každou výměnu podestýlky, pracovat s nimi tedy zvládne i dítě. S tvorbou nepříjemného zápachu si poradí podstatně lépe než parfemace a dovedou prodloužit interval celkové výměny podestýlky.

Kukuřičná drť – Pohlcování pachů jí jde sice o něco lépe než hoblinám, v ostatních ohledech ale mívá celkem zásadní nevýhody. Kukuřičná drť bývá často velmi prašná a může být i docela ostrá, což nemusí být komfortní pro chovaná zvířata. Tento typ podestýlky navíc patří mezi druhy, se kterými se dá velmi lehko do domácnosti přinést nežádoucí parazit navíc. Doporučujeme proto kukuřičnou podestýlku před použitím přemrazit, případně v zimním období skladovat venku na mrazu.

Dřevitá vlna – Ohromná výhoda dřevité vlny je její bezprašnost. Nezpůsobuje alergie a nikde se z ní netrousí zapomenuté kousky. Je ale vhodnější ji spíše používat v kombinaci ještě s jiným typem podestýlky, který bude fungovat jako savá vrstva nebo u zvířat, která si nedělají toaletu z celého obývaného prostoru. Dřevitá vlna totiž nemá takovou schopnost udržet moč a vlhkost, ta se potom bude střádat u dna klece, kde ji nebude mít co zachytit a čištění tak bude o něco nepříjemnější.

Buničitá podestýlka - Oproti předchozím druhům je stelivo na bázi buničiny jaksi modernější a „vytuněný“ model, který v sobě mísí v podstatě veškeré požadavky, které můžeme na stelivo pro hlodavce mít. Kromě toho, že se jedná o podestýlku vhodnou pro alergiky, je její předností také ekologičnost. Nejenže vzniká recyklací, ale je i kompostovatelná. Patří mezi typy podestýlek, které nejlépe absorbují vlhkost i pachy.

TIP: Do jakéhokoli ze zmíněných typů steliv je možné použít bakterie do podestýlek Jalka HLODAVCI, které nejenže ozdraví obydlí vašich chlupáčů tím, že zamezí bujení plísní, ale oceníte je i vy právě tím, že omezí vznik zápachu a dají vám tak více času na celkovou výměnu.

Jaké stelivo je pro hlodavce nevhodné?

Doporučujeme v klecích a boxech drobných savců nepoužívat silikátovou nebo bentonitovou podestýlku. Tyto druhy jsou vhodné spíše do kočičích toalet nebo v případě zvířat, která umí využívat oddělenou toaletu (někteří králíci atd). To samé platí u dřevěných pelet, které by se neměly používat na celou plochu klece, ale pouze do odděleného wc nebo jako podklad pro jinou, měkčí podestýlku. Při dlouhodobém pohybu zvířat na takové podestýlce totiž způsobují otlaky. Nevhodnou volbou jsou pak i noviny, které bychom samostatné používat neměli. Pro vhodnější manipulaci je možné jimi ale vystlat dno klece nebo boxu. Stejně jsou na tom jemné piliny, mající velmi vysokou prašnost a mohou tak způsobit potíže vašemu zvířátku, nepořádek u vás doma i nepříjemné chvíle při čištění boxu.

TIP: Umí vaše zvířátko využívat samostatnou toaletu v rohu klece? Pak je možné do ní používat zeolit, který ještě více zlepší hygienické podmínky chovného prostoru. Zeolit se kromě rohové toalety dá použít i jako vlhkost pohlcující podklad pro výše zmíněná vhodná steliva.

Související produkty