602 582 224 | Prosíme, volejte pouze v této době: | Pá 21. 6. 2024 ZAVŘENO. Osobní odběr pouze po předchozí tel. domluvě. 

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo nám napsat.

+420 602 582 224

 auto
Rozesíláme po ČR a na Slovensko.
Při objednání na Slovensko je nutné vyčkat na přijetí faktury s přepočítanou částkou a nehradit objednávku podle potvrzovacího e-mailu.   balíček

Info o dopravě,
osobním převzetí a platbách 

.

Doporučujeme:

logo biobobo

Úklid zahrady od psích bobků – jak se jich správně zbavit?

Kompostování je podle nás ten správný způsob!
Protože ale psí exkrementy nepatří do běžného odpadu vhodného na každý kompost nebo hnědé popelnice, má jejich kompostování svá pravidla, kterých bychom se měli držet.

Popelnice? Ani černá ani hnědá. Klasický kompost? Rozhodně ne.

Psí bobky můžeme vyhazovat do černé popelnice, i když to dle našeho názoru není úplně ideální nápad – než dojde k jejímu vývozu, bude nás takový obsah obtěžovat zápachem a přitahovat hmyz.
Kompostování je v tomto ohledu rozhodně přívětivější varianta. Než ale začneme každou hromádku umisťovat na hromadu kompostu na zahradě nebo do běžného kompostéru, měli bychom se zamyslet. Ani tam totiž psí exkrementy tak úplně nepatří.
Když je totiž do kompostu zahrabeme, nebudou sice obtěžovat zápachem, ale v případě, že kompost dále využíváme, mohou nám nadělat více škody než užitku. Především pokud kompost chceme pro pěstování zeleniny a ne pouze okrasných rostlin.

Odpad po zvířatech není vždy stejný.

Dalo by se namítat, že králičí hnůj, slepičince i hnůj od ostatních hospodářských zvířat se při pěstování využívá zcela běžně. Proč by tedy pár psích bobků mělo v domácím kompostu vadit?
Je totiž důležité si uvědomit, že exkrementy psů a dalších masožravých zvířat s sebou nesou řadu patogenů i riziko parazitů. Proto je kompostujeme odděleně a využíváme-li k tomu volně umístěný kompost v zahradě, rozhodně na něm nepěstujeme zeleninu, ale využijeme jej raději na úrodu, kterou nekonzumujeme.

Jak tedy psí exkrementy kompostovat?

Můžeme se do toho pustit dvěma různými způsoby:

  • Volně umístěná „hromada“ materiálu ve skryté části zahrady – V takovém případě exkrementy vždy dostatečně zahrabeme, a to cca 20cm pod povrch. I na tento kompost je nutné i dál umisťovat navíc „zelený“ materiál – zbytky rostlin, větvičky, piliny, trávu ze sekačky a další, abychom vyrovnali podíl materiálu a kompost tak fungoval jak má. Pro efektivnější zkompostování exkrementů doporučujeme využívat přípravek Cita pes, který celkový proces urychlí.
  • Samostatný kompostér - V naší nabídce lze pořídit už hotový kompostér Doggie Dooley s nášlapným víkem, který v zahradě nezabere téměř žádné místo, nekazí estetický dojem, ani nenarušuje pohodu v okolí zápachem.
    Do kompostéru přímo určenému na psí exkrementy patří výhradně a jen ty, žádný další odpad do něj neumisťujeme. Konstrukce kompostéru patří do země a ve vyhloubené jámě je potřeba udržovat hladinu vody. Spíš než jako klasický kompost by se kompostér Doggie Dooley dal nazvat takovou malou psí jímkou. Z toho důvodu dbáme na správný výběr jeho umístění – žádný kompostér psích exkrementů nepatří do blízkosti vodního zdroje. Urychlení zkompostování zajistí opět Cita pes.
Související produkty