602 582 224 | Prosíme, volejte pouze v této době: | Pá 21. 6. 2024 ZAVŘENO. Osobní odběr pouze po předchozí tel. domluvě. 

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo nám napsat.

+420 602 582 224

 auto
Rozesíláme po ČR a na Slovensko.
Při objednání na Slovensko je nutné vyčkat na přijetí faktury s přepočítanou částkou a nehradit objednávku podle potvrzovacího e-mailu.   balíček

Info o dopravě,
osobním převzetí a platbách 

.

Doporučujeme:

logo biobobo

Tipy pro vyvýšené záhony

Vyvýšený záhon usnadní mnoho námahy. Dá se přizpůsobit takové výšce, abyste se při péči o plodiny nemuseli ohýbat, ale i nižš varianty jsou velmi užitečné. Lépe totiž vaše výpěstky chrání před škůdci - slimáky a hlodavci, a umožňují snadnější údržbu. Je jednodušší zbavit se plevele, i sklizeň je pak o mnoho příjemnější.

Jak správně založit vyvýšený záhon?

Vyrobili nebo koupili jste si konstrukci pro pěstování vámi preferované výšky, tvaru a materiálu a co s ním potom, co jej postavíte v zahradě? Pouze do něj nasypat zeminu je sice možné, ale jde to udělat i mnohem lépe!

Ideální je rozdělit si výšku záhonu na jednotlivé vrsty a ty naplnit různými materiály. Vysoké záhony totiž mají tu výhodu, že oproti běžnému polnímu pěstování lépe v konstrukci záhonu udrží teplo. Tomu ještě napomůžeme využitím organického odpadu ze zahrady. Záhon pak bude fungovat trochu podobně jako kompost a pěstovaná zelenina i okrasné rostliny získají více živin.

Vrstvy vyvýšeného záhonu:

Do spodní části umístíme hrubý odpad ze zahrady - štěpky, sláma, v případě, že pěstujeme rostliny, které nevyžadují kyselé půdy, případně potřebujeme půdu cíleně odkyselit, do spodní části použijeme také zeolit, ten vyrovná pH půdy a dodá jí důležité stopové prvky pro růst a obranyschopnost rostlin. Vzhledem k jeho vlivu na pH se ale nehodí k borůvkám, rododendronům, hortenziím a dalším rostlinám vyžadujícím kyselou zeminu.

Tato nejspodnější vrstva je důležitá pro oddělení záhonu od základní vrstvy hlíny a zajišťuje správný odtok vody a brání přemokření a zapaření. Dochází díky ní také k lepšímu provzdušnění kořenů rostlin.

Pro lepší efekt zasypte posečenou trávou - Máte zrovna posekanou trávu? Šup s ní jako mezivrstvu nad tu nejspodnější. Bude fungovat jako organické hnojivo.Tento krok není nezbytný, ale určitě se hodí, pokud zrovna máte tu možnost.

Kompost a vermikulit - Jako následující vrstva se používá kompost. Ten je vhodné doplnit o vermikulit, který půdu obohatí o důležité živiny a navíc ji provzdušní. Nesmírně se hodí tam, kde máme těžší půdy, které potřebují trochu odlehčit.

• Bakterie pomohou rostlinám růst a podpoří jejich zdraví - Pod vrchní vrstvu půdy k pěstování použijtebakterie pro záhony Oluska. Ty podpoří růst kořenového systému a zvýší odolnost rostlin vůči chorobám a plísním. Skvěle se hodí například k okurkám a melounům, které jsou na plísně náchylnější. Používat je můžete už i v založených záhonech s vzrostlými sazenicemi a vytvořit aktivní biokulturu k zalévání.

• Pěstební substrát - Nakonec použijeme pěstební substrát a záhon máme připravený.

Související produkty