725 508 959  | Prosíme, volejte pouze v této době: | Osobní odběr pouze po předchozí tel. domluvě. 

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo nám napsat.

+420 602 582 224

 auto
Rozesíláme po ČR a na Slovensko.
Při objednání na Slovensko je nutné vyčkat na přijetí faktury s přepočítanou částkou a nehradit objednávku podle potvrzovacího e-mailu.   balíček

Info o dopravě,
osobním převzetí a platbách 

.

Doporučujeme:

logo biobobo

Přemnožená řasa v jezírku - před zimou se jí zbavte!

Mohlo by se zdát, že čas našeho jezírka pomalu končí a znovu nastane až na jaře. Neměli bychom se ale nechat zmást. Je to totiž právě podzim, od kterého se v příští sezoně můžeme znovu odrazit a kvalita péče v tomto období se po zimě zúročí. Když se jezírku budeme náležitě věnovat před zimním obdobím, udělá nám v příštím roce radost. Nedostatek vhodné údržby může vidinu krásného jezírka velmi rychle zhatit.

Vodní řasy a živiny ve vodě

 Nepřítelem majitelů jezírek jsou přemnožené vodní řasy, a to téměř v jakémkoli ročním období. Jejich tvorbu navíc ještě podporuje množství organického materiálu, který se do jezírka může dostat z okolí – spadané listí, posekaná tráva, ale i přirozeným životem v jezírku – rozklad vodních rostlin, exkrementy chovaných ryb. Veškerý tento materiál vyživuje řasy, které tak mají možnost narůstat a množit se.

Pokud jezírko připravíme na zimu v takovém stavu, jdeme naproti jarní pohromě, kterou určitě nechceme. Zatímco v průběhu sezony běží filtrace a živiny si přebírají vyšší rostliny, rozkládající se biologický materiál se tak daří držet na uzdě, včetně tvorby řas. Na podzim veškeré vybavení zazimujeme, filtrace tedy po tuto část roku neběží. Je proto důležité, abychom nepřestali ani v podzimním období podporovat rozklad organické hmoty aplikací užitečných organismů, které pracují do 8°C teploty vody. V případě menšího výskytu řas je možné konkrétní místo s řasou posypat aktivním kyslíkem, který rostoucí řasu spálí a zamezí jejímu dalšímu množení.
Ponechání zaneseného jezírka bez filtrace v zimním období může způsobit nárůst kvasných plynů, které přímo ohrožují chované živočichy. Zároveň tak podpoříme již brzký růst nových řas, které tak budou mít na jaře před námi obrovský náskok.

Co udělat před zimou

 Samozřejmostí je pravidelné mechanické čištění. Sbírat spadané listí a zbytky rostlin. Rostliny pěstované u jezírka zastřihneme, aby jejich odumírající části následně znovu nenapadaly do vody. Sbíráme i odumírající listy leknínu a dalších sezónních vodních rostlin. Takto upravené jezírko je vhodné překrýt jemnou sítí, aby se do něj další nečistoty znovu nedostaly.

Majitelé mělčích jezírek (zhruba do 80cm hloubky) před příchodem mrazů také přemístí chované ryby do vodní nádrže v chladnější místnosti, která ale nepromrzá.

Péče o jezírko v zimě

 V případě, že přijdou mrazy, je potřeba hladinu jezírka udržovat na několika místech odkrytou. Proto je nutné pravidelně prosekávat led tak, aby nikdy hladina úplně nezamrzla. Vhodné je, pokud v jezírku zůstane dostatek rákosí a trav. Tyto rostliny v průběhu mrazů pomáhají výměně kyslíku, jelikož na místech, kde rostou, hladina také zcela nezamrzne.

Závěrem

 Naše jezírko by nám mělo dělat především radost, k tomu ale potřebuje, abychom mu věnovali svůj čas a péči. Když se o něj na podzim a přes zimu správně postaráme, odvděčí se nám na začátku jarní sezony správně fungujícím, vyváženým ekosystémem, na který bude radost pohledět. Až vodní hladina znovu rozmrzne a v jezírku to začne žít, nezapomeňte kvalitu života v něm podpořit dotací užitečných bakterií, díky kterým budete mít tentokrát před řasami náskok vy.