602 582 224 | Prosíme, volejte pouze v této době: | Pá 8:00 - 12:00 hod. Osobní odběr pouze po předchozí tel. domluvě. 

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo nám napsat.

+420 602 582 224

 auto
Rozesíláme po ČR a na Slovensko.
Při objednání na Slovensko je nutné vyčkat na přijetí faktury s přepočítanou částkou a nehradit objednávku podle potvrzovacího e-mailu.   balíček

Info o dopravě,
osobním převzetí a platbách 

.

Doporučujeme:

logo biobobo

Překvapila vás plíseň v květináči?

Většina námi pěstované zeleně se v tomto ročním období soustřeďuje především na prostory naší domácnosti. Venku jsou letničky už dávno pryč a trvalky uloženy k odpočinku. Péče o domácí rostliny nám ale nekončí ani s prvními venkovními mrazy. Patříte-li mezi pěstováníchtivé, může se stát, že své rostlinky opečováváte více než je v tuto dobu vhodné, zaléváte, staráte se a najednou se v květináči objeví bílý povlak – plíseň.
Není se třeba hned lekat, zbavit se jí dá. Rozhodně bychom s ní ale měli něco dělat, protože jinak nám může napadená rostlina zajít.

Bílá plíseň nemá vždy jen bílou barvu

Této plísni se běžně říká bílá, podle toho, že na povrchu substrátu vytváří bílý povlak. Napadne-li ale už i rostlinu, projevuje se na listech ve formě černých fleků. Setkat se s ní můžete hlavně v tomto období, tedy přes podzim a zimu. Vzniká totiž přemírou vlhkosti. Pokud tedy rostliny horlivě zaléváte i několikrát do týdne, aniž byste zkontrolovali, zda zálivku potřebují, vytváříte tak ve vytápěném bytě naprosto ideální podmínky pro její množení.

Jak se plísně zbavit?

V případě, že se ještě nestihla tolik rozšířit, je možné ji zkusit odstranit ručně, a to odebráním napadené zeminy. Po odstranění vrchní vrstvy s plísní rostlinku nějakou dobu nezalévejte, aby proschla.
Tento postup je ale možný pouze v případech, kdy plíseň ještě tolik nepokročila.
Pro větší jistotu je možné rostlinku úplně přesadit do nového substrátu a v případě, že sledujete napadení na listech, doporučujeme postižené části rostliny uštípnout.

Jak problému předcházet?

Prevence je vždy lepší než potýkat se s již vzniklým problémem. I plísni je možné předcházet a u pokojovek se vám tak nikdy nemusí objevit. Je potřeba však dodržovat pár zásad.

Větrané prostory – Protože plíseň se ráda tvoří v teple a vlhku, je potřeba prostory, kde rostliny pěstujeme, řádně větrat.

Zálivka by měla být pravidelná – Každá rostlina potřebuje zálivku provádět s jinými rozestupy a v jiném množství. Zatímco jiným rostlinám svědčí nechat zeminu proschnout a až poté znovu zalévat, pro jiné by proschnutí substrátu mohlo být fatální. S ohledem na tyto požadavky bychom měli zálivku provádět pravidelně a v přiměřeném množství.

Přírodní přísada do substrátu – Abyste zajistili, že rostlině se bude s vodou i živinami lépe hospodařit, je vhodné do pěstební nádoby přimíchat vermikulit. Jedná se o přírodní přísadu, která umí fungovat i jako zásobník vody a živin, zároveň zvládne provzdušnit půdu, což zajistí, že se v ní plísním nebude tak dobře dařit.

Bakterie pro zdravé prostředí v květináči - Jak rádi připomínáme, bakterie jsou i užitečné. Když vyberete ty správné, dovedou zeminu v pěstební nádobě hygienizovat a snížit výskyt hub a plísní. Rostliny pěstované v zemině, kam byly přidány bakterie Oluska lépe zakořeňují při přesazování, nebo tvoříte-li z nich nové řízky, mají silnější imunitu než rostliny takto neošetřené a snadno tak odolají chorobám i škůdcům. 

Související produkty