725 508 959 | Prosíme, volejte pouze v této době: | Pá 8:00 - 12:00 hod. Osobní odběr pouze po předchozí tel. domluvě. 

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo nám napsat.

+420 602 582 224

 auto
Rozesíláme po ČR a na Slovensko.
Při objednání na Slovensko je nutné vyčkat na přijetí faktury s přepočítanou částkou a nehradit objednávku podle potvrzovacího e-mailu.   balíček

Info o dopravě,
osobním převzetí a platbách 

.

 

Doporučujeme:

logo biobobo

O vhodnosti vlhčeného toaletního papíru

V dnešní době už ho známe všichni. O něco dražší příbuzný klasického toaletního papíru.
Sympatičtější skladným balením, příjemnou vůní i celkovou praktičností.
Výrobci navíc deklarují rozložitelnost, lze ho údajně používat stejně často jako klasický papír, vhazovat ho do toalety i spolehnout se na jeho rozložitelnost v přírodě.
Vlhčený toaletní papír má v oblibě stále větší množství lidí. Je ale opravdu tak skvělý, jak se na první pohled zdá a jak píší na obalu?

Pomineme-li naši vlastní pohodlnost, vůči které se takový produkt jeví jako skvělá věc, začneme velmi rychle narážet na řadu otazníků a nesrovnalostí. I samo pohodlí celkem rychle zmizí, pokud vlastníme čističku, septik nebo jímku a vlhčený toaletní papír používáme zcela běžně.
Proč?
Ve vztahu k čističkám a septiku, jako by zmiňovaná rozložitelnost nebyla dostatečná. Nebo alespoň ne dostatečně rychlá. Pokud domácí čistírnu odpadních vod, jímku ani septik nevlastníme, s problémem se z vlastní zkušenosti zřejmě nikdy nepotkáme, a tak se bude i nadále zdát, že neexistuje. Pravdou ovšem je, že ať už pro domácí nebo městské čistírny, vlhčený papír představuje ne zrovna zanedbatelný problém. Ať už z hlediska údržby nebo nákladů.

Možnost spláchnout pouze malý počet kusů

Jestliže nám vlhčený toaletní papír nepřišel v ničem podezřelý dosud, měli bychom zpozornět po přečtení informací uvedených na některých druzích těchto výrobků. Ty totiž přímo uvádí velmi omezený počet útržků, které je možno naráz spláchnout. Většinou se jedná o jeden či dva. Více se nedoporučuje.
Proč tomu tak je?
Výrobce žádného z vlhčených papírů, který se nám dostal do hledáčku, nesliboval rozložitelnost v řádu konkrétního času. Pro srovnání – běžný toaletní papír se ve vodě rozpadne během pár minut. To ten vlhčený samozřejmě slíbit nemůže, protože takové vlastnosti nemá, a proto uvádí pouze informaci o rozložitelnosti, která je však k ničemu, protože doba, která je k ní třeba, je zřejmě mnohem delší než je potřeba pro bezproblémový průchod odpadním potrubím. Dochází tedy k jeho ucpávání, a to velkou měrou nejen tím, že řada lidí do toalety vzahuje hygienické pomůcky pro splachování nevhodné, ale právě i nánosy vlhčeného toaletního papíru, který se nezvládl rozložit.

Vlhčený papír na cesty?

Mohlo by se zdát, že prakticky zabalený, voňavý a pohodlněji použitelný vlhčený toaletní papír je na cesty skvělá volba. Ze zcela sobeckého hlediska jistě ano. Je tomu tak ale i s ohledem na okolí a přírodu?

Jak už bylo řečeno výše, výrobky tohoto druhu sice rozložitelné jsou, téměř nikdo už ale neuvádí, po jak dlouhé době. A zatímco po klasickém papíru, zahrabete-li ho po potřebě v přírodě, nezbyde za chvíli téměř nic, ten vlhčený zůstává v podstatě nedotčený poměrně dlouhou dobu. A to mluvíme o ideálních podmínkách, kdy je útržek papíru řádně zahrabán. Hygienické potřeby se ovšem často v přírodě válí pohozené jen tak, aniž by se ten, kdo je tam zanechal, pokusil své dílo jakkoli uklidit.
Doba, za kterou se příroda s takovým nadělením vypořádá, se nezodpovědným chováním člověka ještě prodlužuje a vlhčený toaletní papír nebo dokonce i ubrousky, které ani rozložitelnost nikdy neslibovaly, se válí po lesích ještě dlouhý čas, zatímco nezodpovědný turista už dávno zapomněl, jakým dílem přispěl ke znečišťování okolí a běhá po kopcích někde jinde.

Chcete-li tedy zmírnit dopad na přírodu kolem sebe, zabalte s sebou na túru roli klasického toaletního papíru a chovejte se zodpovědně k místům, kterými pouze procházíte. Les, po kterém se nahodile neválí ubrousky, je určitě příjemnějším místem pro výlet ostatním i vám, a především bezpečnějším místem pro život těch, kterým je domovem. Myslete i na ně. Oni naše vymoženosti neznají a mohou díky nim lehce přijít k úhoně.

Tuto problematiku zmiňuje i portál idnes, kde si můžete přečíst následující články: 
Vlhčený toaletní papír ucpe odpad, ukázal test

Některé toaletní papíry se ve vodě nerozložily ani za deset minut