725 508 959  | Prosíme, volejte pouze v této době: | Osobní odběr pouze po předchozí tel. domluvě. 

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo nám napsat.

+420 602 582 224

 auto
Rozesíláme po ČR a na Slovensko.
Při objednání na Slovensko je nutné vyčkat na přijetí faktury s přepočítanou částkou a nehradit objednávku podle potvrzovacího e-mailu.   balíček

Info o dopravě,
osobním převzetí a platbách 

.

Doporučujeme:

logo biobobo

Kompostování odpadu z toalet

Alternativní druhy toalet nejčastěji využíváme u chat a chalup, v obytných vozech nebo kempech. Některé takové toalety jsou vyrobené k použití uvnitř budov, jiné simulují starou známou kadibudku a dají se umístit ven. Velmi zajímavým a dále využitelným druhem je takzvaná separační toaleta, která vypadá jako docela běžný záchod, ale nepotřebuje k fungování vodu ani kanalizaci. Přesto nemá tendenci zapáchat. Čím je to způsobeno?

Důležitou součástí separačních toalet je schopnost oddělovat tuhý odpad od moči.
Uvnitř toalety se obsah tedy nemíchá dohromady, což často bývá původcem nepříjemných pachů unikajících do okolí.
Naším úkolem je pak jednou za čas vynést odpad na kompost. Využíváním separační toalety tedy nejen ušetříme vodu, ale zároveň získáme cenné hnojivo vhodné například na okrasné záhony.

Tyto druhy toalet je navíc možné využívat v ochranných pásmech, kde jen těžko získáme povolení k odvodu odpadů. Podpořit rychlost zkompostování odpadu ze separačních toalet lze bakteriálním přípravkemCita separet a Fitonela separet.

Biodegradace v kompostu
Biodegradační proces využívá přírodní bakteriální kmeny, které umožňují přirozený rozklad organické hmoty až na neškodné produkty - oxid uhličitý a vodu. Jde o speciální bakterie, které jsou schopny zpracovat nežádoucí organické sloučeniny jako zdroj uhlíku a energie pro svůj růst. Kvalita tohoto procesu je ovlivňována zejména teplotou, světlem, živinami, pH, vlhkostí a přítomností kyslíku. Se správným provzdušněním a udržením procesu pomáhá právě dotace bakterií. Při běžném kompostování je to přípravek Cita komposty, při kompostování odpadu ze separačních toalet pak již zmíněné přípravky pro separační toalety.

Tip pro kompostování odpadu z toalet

Ideálním způsobem, jak kompostovat odpad z toalet je využití tepelně izolovaných kompostérů a vytvořit takzvaný horký kompost. Jeho výhoda se skrývá právě ve vysokých teplotách, které v takových kompostérech při procesu vznikají. Při těch se likvidují možné patogeny číhající v lidských exkrementech.
Ukládat takový odpad do běžného kompostéru nebo volně loženého kompostu také lze, nicméně je potřeba zahrnout obsah dostatečným množstvím zeminy. V takovém případě zkompostování trvá déle než v kompostérech, které jsou tepelně izolované.

Kompostování moči

Samostatné využití může mít v zahradě moč, kterou separační toalety oddělují od tuhého odpadu, proto je možné oba druhy využít samostatně.
Běžný zahradní odpad je totiž bohatý převážně na uhlík. Vyvážit kompost tvořený materiálem ze zahrady dovede přidání složky bohaté na dusík. Tím může být právě lidská moč, která kromě dusíku obsahuje i další stopové prvky jako například draslík a fosfor. Jelikož se nejedná o odpad, který by mohl obsahovat potenciální patogeny, není nutné její vystavení vysokým teplotám a je možné umístit ji do běžného kompostu.
Moč sama o sobě navíc dovede být velmi cenným hnojivem a je možné ji používat přímo. V takovém případě vytváříme v podstatě roztok na hnojení ředěním s vodou v poměru 1:10.

Související produkty