725 508 959  | Prosíme, volejte pouze v této době: | Osobní odběr pouze po předchozí tel. domluvě. 

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo nám napsat.

+420 602 582 224

 auto
Rozesíláme po ČR a na Slovensko.
Při objednání na Slovensko je nutné vyčkat na přijetí faktury s přepočítanou částkou a nehradit objednávku podle potvrzovacího e-mailu.   balíček

Info o dopravě,
osobním převzetí a platbách 

.

Doporučujeme:

logo biobobo

Jarní péče o jezírko

Pomalu nastává doba důležitá pro všechny majitele jezírek. Péče, kterou věnujeme jezírku na jaře, se nám pak zúročí i po zbytek roku. Dalo by se tedy říct, že co zanedbáme ze začátku, bude nás pak trápit v budoucnu o to víc a naopak.
Kdy je ale nejvhodnější pustit se do pořádné jarní údržby? Konkrétní datum nikde nenajdeme, jelikož jaro žádný pevný termín nemá. Někdy přijde dříve, jindy déle. Pro nás proto platí, že údržbu a odzimování jezírka bychom měli provést v době, kdy se teplota vody pohybuje kolem deseti stupňů v řadě několika dnů po sobě a její teplota už výrazně neklesá.

V tuto dobu je na místě mechanicky vyčistit vodu.

Zaměřit bychom se měli na vyčištění dna i hladiny od nečistot, spadaných kousků rostlin, listí a hmyzu. Čištění provádíme podběrákem, vysavačem nebo i za pomoci speciálních přípravků. V tuto dobu se může hodit především i aktivní kyslík, který nejen spálí řasu, tvoří-li se v jezírku ve větším množství a vyčkává na vyšší teploty, ale zvedne i nečistoty ze dna, které pak bude možné lépe vybrat síťkou.

TIP: Jak použít aktivní kyslík Lakus oxy zjistíte v našem videu.

Zkontrolujme stav vody a napravme, co je nutné.

Kromě mechanického vyčištění bychom měli zkontrolovat i hodnoty vody. Zjistíme-li, že máme kyselejší vodu, než bychom měli mít (její hodnoty nejsou vyšší než stupeň 6), případně dochází k jejímu pěnění, je na místě vyměnit část vody. V opačném případě můžeme část vody vyměnit za dešťovou nebo si pomoci přípravky pro řešení zásadité vody.

Ryby začínáme krmit v době, kdy si voda drží teplotu kolem 10 – 12 stupňů.

To však platí pouze v případě, že máme ryby přes zimu venku. Jestliže nám ryby přezimovaly ve vnitřních prostorách, je vhodné je do jezírka umístit až o něco později, tedy v době, kdy teplota vody dosahuje přibližně 14 °C. Opětovné umístění ryb ze zimoviště provádíme tak, že postupně k vodě, ve které ryby dosud byly, přidáváme vodu z jezírka a po několikaminutových intervalech necháváme ryby aklimatizovat. Až po tomto procesu můžeme ryby vypustit do jezírka.

V suchých částech rostlin přezimuje drobný hmyz.

Při úklidu kolem jezírka mysleme na to, že i drobní živočichové, kteří do okolí jezírka neodmyslitelně patří, někde zimují. Často si za zimoviště volí právě suché části rostlin ponechané přes zimu. Budeme-li je tedy zastřihovat, pamatujme na to, abychom odstraněné části rostlin dočasně nechali ještě být než je úplně vyhodíme. Pár dní je proto necháme v okolí jezírka. Drobní živočichové tak dostanou šanci se ze svého zimoviště dostat a neskončí na kompostu nebo v popelnici.

Jaro je také nejvhodnější dobou pro doplnění vodní flory. I zde bychom ale měli myslet na to, že není rozumné jezírko příliš přesázet. Část hladiny by měla zůstat volná, aby se sluneční paprsky dostaly i pod ní a rostliny na hladině si je nesebraly všechny pro sebe.

Tímto bychom měli mít jarní rutinu za sebou a můžeme se těšit na probouzející se jezírko. Jeho péči se samozřejmě budeme muset věnovat i po zbytek léta, budou to ale hlavně drobné a pravidelně prováděné úkony. Aby se nám nic nevymklo z kontroly, je vhodné pravidelně aplikovat bakterie do jezírek. Ty můžeme začít používat ve chvíli, kdy se voda drží na teplotě mezi 8 - 10°C a v pravidelných intervalech je pak doplňujeme i po zbytek sezony.

Související produkty