602 582 224 | Prosíme, volejte pouze v této době: | Pá 21. 6. 2024 ZAVŘENO. Osobní odběr pouze po předchozí tel. domluvě. 

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo nám napsat.

+420 602 582 224

 auto
Rozesíláme po ČR a na Slovensko.
Při objednání na Slovensko je nutné vyčkat na přijetí faktury s přepočítanou částkou a nehradit objednávku podle potvrzovacího e-mailu.   balíček

Info o dopravě,
osobním převzetí a platbách 

.

Doporučujeme:

logo biobobo

Jak účinné jsou domácí kompostéry?

S narůstající snahou o ochranu životního prostředí a snížení množství odpadu vytvořeného našimi domácnostmi se stále více lidí obrací k domácím kompostérům jako ekologickému řešení. Ale jak účinné tyto kompostéry ve skutečnosti jsou? A vyplatí se vůbec? Na tyto otázky odpovídá tento článek, ve kterém se podíváme na výhody domácích kompostérů, jejich možná negativa a maximalizování jejich účinnosti.

Co je to domácí kompostér?

Domácí kompostér představuje technologii, která je schopná z odpadu procesem recyklace vyrobit vlastní přírodní hnojivo, které je bohaté na živiny. Do kompostéru se dávají organické materiály, jež se pak pod vlivem tepla, vzduchu a mikroorganismů rozkládají a přeměňují na kompost. Výsledek tohoto procesu pak můžete použít na vlastní zahrádce, případně tento bioodpad vyhodit do hnědé popelnice.

Do kompostéru se ukládají především zbytky z kuchyně (ovoce, zelenina, zbytky připraveného jídla), kávová sedlina, čajové sáčky, kapesníky, ubrousky, ale i zvadlé rostliny. Naopak třeba různé tekutiny, kosti, papír, popel do kompostéru nepatří.

Na trhu existují domácí kompostéry různých typů, tvarů a velikostí – od malých plastových kontejnerů až po velké robustní nádoby. Některé kompostéry mají i speciální funkce, jako například otáčení a promíchávání materiálu.

Jaké jsou výhody a nevýhody domácího kompostéru?

Domácí kompostéry nabízejí řadu výhod. Asi největším benefitem je celkové snížení odpadu, kdy organický odpad namísto na skládce končí právě v kompostéru. Tímto si pro vlastní potřebu vytváříte vlastní živnou půdu. Kromě toho používáním domácího kompostéru snižujete i emise skleníkových plynů. Organický odpad, který končí na skládkách, totiž produkuje metan, což je silný skleníkový plyn. V neposlední řadě vám používání domácího kompostéru ušetří peníze, neboť nemusíte kupovat hnojiva z obchodů, čímž se současně snižuje i potřeba používání chemických hnojiv a pesticidů, což má ve svém důsledku pozitivní vliv na životní prostředí.

Bohužel i taková prospěšná věc jako domácí kompostér má své nevýhody. Většina lidí si pod kompostem představí nepříjemný zápach, kterého lze docílit především tehdy, pokud jej nebudete pravidelně otáčet nebo se v něm bude koncentrovat nadměrná vlhkost. Kompost svým obsahem také láká různé škůdce, jako jsou myši, krysy, mravenci nebo mouchy. Další nevýhodu může představovat i dlouhý proces rozkladu. Proces kompostování bývá pomalý především tehdy, pokud kompost obsahuje hodně větších, objemnějších materiálů.

Jak maximalizovat účinnost domácího kompostéru?

Domácí kompostér je skutečně funkční zařízení, nicméně správným používáním můžete jeho práci ještě více zefektivnit.

Asi nejdůležitější pravidlo je, abyste dodržovali správné poměry mezi zelenými a hnědými materiály (například zelenými zbytky z kuchyně a hnědými listy), protože tímto postupem se urychlí proces kompostování. Je také důležité, abyste pravidelně kompost otáčeli, čímž zajistíte dostatečné promíchání všech materiálů a jejich prodyšnost. Pro usnadnění procesu kompostování a omezení nutnosti otáčení je možné využít bakterie Cita, speciální přípravek do kompostu, který urychluje jeho zrání a ulehčuje vám tak péči o kompostér. Pokud váš domácí kompost zapáchá, můžete využít pohlcovače pachů .

Jak už bylo výše řečeno, kompost pro svůj obsah vábí různé živočichy. Abyste kompost uchránili před škůdci, důkladně jej uzavřete nebo použijte síťku.

Zároveň se zaměřte i na vlhkost. Pravidelně monitorujte úroveň vlhkosti uvnitř kompostu a přidávejte vodu, pokud vykazuje nadměrnou suchost nebo naopak sušší materiály, jestliže je příliš vnitřek vlhký.


 


 


 

Související produkty