725 508 959 | Prosíme, volejte pouze v této době: | Pá 8:00 - 12:00 hod. Osobní odběr pouze po předchozí tel. domluvě. 

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo nám napsat.

+420 602 582 224

 auto
Rozesíláme po ČR a na Slovensko.
Při objednání na Slovensko je nutné vyčkat na přijetí faktury s přepočítanou částkou a nehradit objednávku podle potvrzovacího e-mailu.   balíček

Info o dopravě,
osobním převzetí a platbách 

.

 

Doporučujeme:

logo biobobo

Jak připravit pařeniště či fóliovník a co v něm pěstovat

První jarní dny lákají na čerstvé výpěstky z vlastní zahrádky. Březen je ale ještě zrádný, volně na políčku si ještě nic nevysejeme, můžeme ale připravit pařeniště. Velmi brzy se tak můžeme těšit z výborných kedluben, ředkviček nebo třeba salát. Jak takové pařeniště připravit a co do něj v průběhu března vysévat vám poradíme v následujícím textu.

Příprava zeminy je klíčová

Aby se zelenině dařilo, je zásadní připravit vhodnou zeminu. Čím více se na její výběr a přípravu zaměříme, tím kvalitnější a silnější pak sazenice porostou a odrazí se to také na úrodě. Zde je pár užitečných bodů, které byste neměli zanedbat.

• Půdu v místě, kam pařeniště umisťujete, dostatečně zryjte.

Zeminu prokypřete a provzdušněte. K tomuto účelu skvěle poslouží vermikulit. Ten navíc obsahuje i cenné stopové prvky.

• Stávající podloží promíchejte s kompostem, případně doplňte o organické hnojivo (domácí či granulovaný hnůj) podle nároků plánovaných rostlin.

Důležité stopové prvky a vápník pro zásadomilné rostliny do zeminy dostanete přimícháním zeolitu. Ten v půdě navíc funguje jako bezkonkurenční regulátor vlhkosti - při nedostatku vláhy dovede tu dostupnou lépe udržet a sazenice tak mají delší dobu z čeho brát. Naopak při přemokření zajistí, že se rostlinky nebudou topit v kalužích vody a nehrozí tak hnití.

TIP: Aby zelenina lépe rostla a měla bohatější úrodu, přidejte jí do záhonu bakterie Oluska. Jedná se o speciální směs půdních bakterií, které podporují růst kořenového systému a celkovou vitalitu pěstovaných rostlin. Vytváří v záhonu takové prostředí, které vyhovuje zdraví námi pěstovaných rostlin, ale nedaří se v něm tak dobře mechům, plísním, houbám ani plevelu a usnadňují nám tak práci. Samotné rostliny pak mají díky přípravku Oluska lepší imunitu a nejsou tak náchylné vůči plísňovým a houbovým chorobám, na které mohou trpět například okurky.

Co do pařeniště vysadit?

Když už máme místo pro pěstování připravené, je čas na tu veselejší část - naše vlastní chutné výpěstky! Zde je pár tipů, co v průběhu března můžeme úspěšně pěstovat právě v pařeništi.

Vysejte a v pařeništi také skliďte - Dopřejte si klasický hlávkový nebo ledový salát, skvělou domácí rukolu, ředkvičky, polníček nebo římský salát. Pro brzký výsev se hodí také kedlubny.

• Foliovník bude skvělé místo pro salátové okurky - Máte-li foliovník, kde je dostatek prostoru, můžete se z jara začít připravovat na pěstování okurek, které vám ve foliovníku nebo skleníku přes léto dají bohatou úrodu.

Předpěstujte silné rostlinky - Pařeniště lze využít také k předpěstování sazenic. Skvělým dočasným záhonem bude pro papriky, rajčata, celer, dýně nebo třeba melouny.