725 508 959 | Prosíme, volejte pouze v této době: | Pá 8:00 - 12:00 hod. Osobní odběr pouze po předchozí tel. domluvě. 

Potřebujete poradit?
Můžete zavolat nebo nám napsat.

+420 602 582 224

 auto
Rozesíláme po ČR a na Slovensko.
Při objednání na Slovensko je nutné vyčkat na přijetí faktury s přepočítanou částkou a nehradit objednávku podle potvrzovacího e-mailu.   balíček

Info o dopravě,
osobním převzetí a platbách 

.

 

Doporučujeme:

logo biobobo

Jak ošetřovat jezírka a rybníky, aby zvládly sezonu bez přemnožených řas a zbytečného úhynu ryb?

Blíží se jaro. Po dlouhém zmrzlém, temném a ošklivém období se opět těšíme na zpěv ptáků, doteky stydlivých slunečních paprsků a proudy teplého voňavého vzduchu. Zemská flóra nejistě začíná nasazovat první pupeny a mláďata hravě skotačí okolo svých vyhřívajících se rodičů. Příchod života stejně tak zaznamenávají hladiny vodních ploch, které opatrně svlékají svůj ledový plášť, aby slunce ohřálo i vodní říši.


Probouzení přírody vnímáme především okolo nás, na pevné půdě pod nohama. Avšak aktivita pohybu, růstu a koloběhu živin je důsledná stejnou měrou v rybnících, tůních, mokřadech a jezírkách. Sluneční svit prostupuje již volnou hladinou a dává tak novou sílu vodnímu rostlinstvu. Jakmile teplota vody postoupí výše, nastupuje změna rovnováhy vodního biotopu. Mění se tok živin a působení planktonu, a to jak toho rostlinného, tak živočišného.


Vliv proměnlivého rovnovážného stavu, který je důsledkem vnějších podnětů po celý rok (teplota vody, množství živin, populace společenství, zásah člověka, …), se odráží na kvalitě vody. Kvalitu vody pocitově nejsnáze rozeznáme pohledem skrze vodní sloupec, umožní-li nám to vodní hladina. V těchto chvílích můžeme zaznamenat vodu relativně čistou. Fytoplankton ještě tolik nebují, ovšem s nástupem stále teplejšího počasí se změny vodního prostředí dají očekávat.
Projevem stabilního vodního systému často bývá nadměrný výskyt zelených řas, vodního květu, změna zabarvení, výskyt fekálních bakterií či produkce zápachu. Tyto jevy se týkají veškerých přírodních vodních nádrží, nehledě na objemovou rozmanitost a řadí se především k nechtěným jevům.
Rovnováhu vodního života ale můžeme zaznamenat i tam, kde se na pohled jeví voda zdravá, čistá, kde rostliny i živočichové včetně mikroorganismů jaksi přistoupili na společné soužití v prostředí, které jim prostě vyhovuje, a přesto je voda čistá. Pohled na takovou vodu je pro nás zdaleka příjemnější.

Směr rovnováhy, kterým se voda hodlá ubírat je velmi pozvolný, řízen vždy přírodními zákony. Proto násilné ataky člověka, podnikající razantní změny v dobrém úmyslu (ať už ve svém zahradním jezírku nebo chovném rybníku či požární nádrži), nevedou nikam jinam než k opětovnému a postupnému narušování rovnováhy, jehož důsledek může být z hlediska kvality vody ještě horší než na počátku.


Existují varianty řešení, kterými lze podpořit rovnováhu vedoucí k oné čisté a zdravé vodě, a to prostředky, na něž je vodní život zcela zvyklý.

Posílením vody prospěšnými mikroorganismy, které se v ní běžně vyskytují, lze podpořit směr jisté rovnováhy tak, aby kvalita vody byla pro nás přijatelná s vědomím, že cesta ke změně není nijak násilná. K takovému kroku jsou vhodné bakteriální přípravky, které naleznete v naší nabídce v sekci pro jezírka. Větší balení do požárních nádrží a rybníků jsou umístěna v nabídce pro města a obce.

Použití přípravků není v rozporu s chovem ryb a vodních živočichů v zahradních jezírkách a rybnících. Takto ošetřená voda je vhodná i ke koupání a neškodná pro člověka. Opět si připomeňme, že výskyt mikroorganismů ve vodách je naprosto běžnou realitou, proto není potřeba mít obavy.

Pojďme podpořit kvalitu vody v rybnících a obecních požárních nádržích tak, abychom se v nich v letních dnech mohli bez problémů koupat a snažme se zachovat tyto zdroje vody ve stavu, který si zaslouží.
Vzhledem k častějším suchým obdobím by se zájem o podporu vodních biotopů měl stát povinností. Věřte, že roční úhyny ryb z nedostatku kyslíku v důsledku horkých dnů se mohou stát minulostí, jelikož síla mikroorganismů bývá často v této souvislosti mezi lidmi nedoceněná.
Snažme se obnovit staré požární nádrže a návesní rybníčky, které svým nevzhledným obsahem hyzdí malebné vesnice a často jsou záchytnou stanicí odpadních vod. I zde je možnost dát bakteriím šanci, aby postupně obnovili význam vodních ploch a změnili krajinu k lepšímu.

Právě nastává vhodná doba k prvotnímu ošetření jezírek, rybníků i požárních nádrží. Bakterie proti řasám i enzymatické přípravky pro udržení rovnováhy vodního biotopu na našem e-shopu můžete nejen zakoupit, ale v případě zájmu nabízíme i individuální konzultace městům, obcím, podnikům i majitelům rybníků. Stačí se jen prokliknout do sekce →Služby.